Cechy diety arbuzowej i przeciwwskazania

Wiele osób zauważa, że z reguły przybiera na wadze przy braku dużej ilości owoców i warzyw w diecie - jesienią i zimą. I odwrotnie, latem utrata wagi jest powszechna. Rzeczywiście, w sezonie letnim, poprzez sieci handlowe i własne ogródki warzywne, można pozyskać ogromną ilość produktów dietetycznych. W tym okresie przydaje się dieta arbuzowa.

Przydatne właściwości arbuza

Arbuz mimo swojej niskiej kaloryczności (około 20-30 kilokalorii na 100 gram miąższu) jest bardzo satysfakcjonującym produktem, który potrafi szybko nasycić organizm. Wynika to z umiarkowanej ilości cukrów w składzie, których spożycie nie prowadzi do katastrofalnych skoków glukozy we krwi i wydzielania insuliny, a także dużej ilości wody i błonnika. Ponadto arbuz ma wiele korzystnych właściwości:

 1. Uzupełnienie witamin i minerałów. Miąższ zawiera ogromną ilość witamin PP, A, z grupy B, C i E. Ponadto przy regularnym stosowaniu arbuza będzie można uzupełnić niedobór fosforu, potasu, magnezu i sodu.
 2. Regulacja bilansu wodno-solnego. Arbuz to ponad 90 procent wody i ma działanie moczopędne. Dzięki temu arbuz polecany jest do stosowania przez pacjentów cierpiących na choroby nerek i wątroby.
 3. Uzupełnianie niedoboru żelaza i leczenie anemii. 100 gramów miazgi zawiera około miligrama żelaza. Oznacza to, że regularne spożywanie zapobiegnie postępowi anemii na każdym etapie.
 4. Regulacja stołka. Duża ilość błonnika i wody sprawia, że produkt posiada właściwości przeczyszczające. Jest to szczególnie przydatne dla osób, które często cierpią na zaparcia i nadwagę.
 5. Efekt rewitalizujący dzięki właściwościom farmakologicznym. Arbuz ma mechanizmy przeciwgorączkowe, żółciopędne i przeciwzapalne, dzięki czemu może być stosowany w leczeniu wielu patologii narządów wewnętrznych, w tym układu pokarmowego.

Arbuzy mają również negatywne właściwości. Najczęściej jednak kojarzą się one z produktami niskiej jakości uzyskanymi poprzez sztuczne przyspieszenie dojrzewania. W przypadku zatrucia dodatkami chemicznymi, które wchłaniają owoce w okresie wzrostu, możliwe są bóle głowy, nudności i wymioty oraz rozstrój stolca. Dlatego nie zaleca się kupowania arbuzów przed lipcem. W dietach należy używać tylko dojrzałych owoców.

Standardowy schemat żywieniowy dla diety arbuzowej

Zwykła dieta arbuzowa na odchudzanie obejmuje spożywanie prawie wyłącznie miąższu owoców. Taki system żywnościowy nie jest odpowiedni dla wszystkich, ponieważ zmusza do jedzenia w sztywnych ramach. Dlatego czas trwania odchudzania w tym przypadku powinien zostać skrócony.

danie dietetyczne arbuza

W diecie arbuzowej praktykowane są następujące schematy żywieniowe:

 1. Miąższ spożywa się o każdej porze dnia i w dowolnej ilości. Czas trwania takiej diety będzie wynosił od trzech do pięciu dni, w zależności od pożądanych rezultatów.
 2. Spożycie owoców na podstawie kilograma arbuza na dziesięć kilogramów chudnięcia. Czas trwania takiej diety wynosi również od trzech do pięciu dni.
 3. Picie arbuza według schematu 2, ale z dodatkiem małej kromki chleba tostowego do każdego posiłku.

W tym trybie arbuz podczas diety należy spożywać w małych porcjach, najlepiej pokroić w plasterki. W przypadku kolki jelitowej i bólu brzucha twórcy monodiety zalecają przyjmowanie leków przeciwskurczowych. Jednak ważne jest, aby zespół bólowy nie był spowodowany problemami zdrowotnymi. Dlatego przed rozpoczęciem kursu należy przejść badanie lekarskie i skonsultować się z lekarzem.

Inne opcje diety arbuzowej

Oprócz monodiet istnieją również inne możliwości wprowadzenia arbuza na dietę do diety, czyli w ramach innych reżimów żywieniowych.

Dieta Melonowa

dziewczyna na diecie arbuzowo-melonowej

Pod względem swoich korzystnych właściwości miąższ melona jest podobny do miąższu arbuza, więc owoce te dobrze ze sobą współgrają i wprowadzają urozmaicenie do monodiety. Z kolei melon nasyca się lepiej niż arbuz, ale jednocześnie ma wyższą kaloryczność ze względu na wyższą zawartość cukru.

Melon w tym trybie stosuje się tylko podczas przekąsek, podczas odchudzania, arbuz dołączany jest jako dodatek do śniadania, obiadu i kolacji. Zaleca się spożywanie nie więcej niż kilogram owoców w ciągu jednego dnia.

Ponadto dieta powinna zawierać:

 • Chudy kurczak lub indyk (głównie piersi);
 • Ryba;
 • Wołowina;
 • Niskotłuszczowe produkty mleczne;
 • Płatki;
 • Sałatki warzywne.

Zaleca się spożywanie większej ilości płynów i możliwą aktywność fizyczną. Czas trwania kursu to 10 dni.

Arbuz i ogórek

Dieta w tym przypadku jest podobna do systemu monodiety. Dozwolone jest spożywanie dowolnej ilości ogórków (zawartość kalorii około 10-15 kilokalorii na 100 gramów) i arbuzów. Ponadto na obiad używa się 100 gramów gotowanego mięsa z kurczaka. Czas trwania kursu to 3 dni, przewidywana utrata wagi to 2-3 kilogramy.

Białko arbuzowe

Skuteczność i efektywność tej diety wynika z faktu, że faktycznie zawiera ona tylko te produkty spożywcze, które są stosowane na etapach intensywnego odchudzania na różnych kursach, w tym tzw. „suszenie". Podczas diety dozwolone są:

 • Niskotłuszczowe produkty mleczne;
 • Mięso i ryby o niskiej zawartości tłuszczu;
 • Sery i jogurty;
 • Białka.

Wszystkie te produkty uzupełniają porcje owoców na deser. Oczekuje się działania moczopędnego, szybkiej utraty wagi przy zachowaniu muskulatury oraz regulacji stolca za pośrednictwem arbuza. Czas trwania kursu wynosi od 7 do 10 dni.

arbuzowo-gryczana

Sama kasza gryczana jest również cennym produktem dietetycznym, dlatego jest aktywnie wykorzystywana w diecie wielu diet odchudzających. W połączeniu z arbuzem kasza gryczana pomoże Ci uzyskać wspaniałe rezultaty.

Rację dietetyczną ustala się zgodnie z następującymi zasadami:

 1. Na śniadanie i obiad musisz spożywać niewielką porcję kaszy gryczanej bez dodatków;
 2. Po obiedzie wolno jeść tylko sałatki warzywne i mały kawałek mięsa dietetycznego (nie więcej niż 100 gramów);
 3. Kolacja powinna składać się tylko z miąższu arbuza w ilości jednego kilograma owoców na trzydzieści kilogramów wagi.

Czas trwania takiego kursu nie przekracza tygodnia. W tym czasie będzie można zrzucić nawet cztery kilogramy.

Maksymalny czas trwania kursu

Odpowiedzi na pytania o to, czy na arbuzie można schudnąć i jak długo kurs będzie bezpieczny dla zdrowia, zależy od wybranego programu odchudzania. Najlepsze rezultaty można osiągnąć stosując diety mono. Jednak nie wolno ich śledzić dłużej niż pięć dni. Wynika to z wysokiego ryzyka niestrawności, skutków ubocznych oraz niedoborów minerałów i witamin.

arbuz główne danie arbuzowej diety

Bardziej zbilansowana dieta może trwać od dwóch do trzech tygodni. W tym okresie możliwa jest poprawa trawienia i nabycie nowych nawyków żywieniowych. Jeżeli w tym reżimie dieta będzie sporządzona zgodnie z zasadami prawidłowego żywienia, dieta może być przyjmowana na bieżąco.

„Wyjście" z diety niskokalorycznej powinno przebiegać płynnie. Aby to zrobić, zaleca się stopniowe zwiększanie dziennej zawartości kalorii z dnia na dzień. Lepiej, jeśli czas trwania „wyjścia" pokrywa się z czasem trwania kursu odchudzania. Aby utrzymać wagę, zaleca się wykluczenie z diety niezdrowych, wysokowęglowodanowych i tłustych pokarmów i spożywanie ich w małych porcjach.

Przed poddaniem się jakiejkolwiek kuracji dietetycznej i po jej zakończeniu konieczne jest zbadanie przez lekarza, a także wykonanie badań krwi pod kątem obniżenia stężenia hemoglobiny.

Przeciwwskazania do diety arbuzowej

Miąższ arbuza jest niezwykle zdrowy. Jednak jego stosowanie nie jest zalecane u pacjentów z cukrzycą. To ograniczenie wynika z dużej ilości cukrów w produkcie. Ponadto nie zaleca się wprowadzania owoców do diety kobiet w ciąży w późniejszym terminie, a także osób cierpiących na niedobór laktazy.

Systematyczne przejawy uporczywego obrzęku i dzieciństwa są również przeciwwskazaniem do diety arbuzowej.

Skutki uboczne i wady

Z jednej strony niska kaloryczność arbuza pozwala szybko schudnąć osobom, które tracą na wadze. Jednak przy niewłaściwym podejściu do odchudzania możliwe są problemy zdrowotne i brak składników odżywczych w organizmie. Ponadto każda z tych diet może powodować:

osłabienie i apatia u dziewczynki, efekt uboczny diety arbuzowej
 • słabość i apatia;
 • Zawroty głowy i migreny;
 • Łamliwe włosy i paznokcie;
 • Nudności;
 • Wzdęcia i zwiększona produkcja gazu;
 • Biegunka;
 • Zwiększony obrzęk (szczególnie podczas spożywania soli podczas diety);
 • Kolka jelitowa i ból brzucha (zwykle ustępuje po wypróżnieniu).

W rzadkich przypadkach możliwe są zaostrzenia chorób przewlekłych.

Dieta arbuzowa przez 3 dni uważana jest za najbezpieczniejszą, ponieważ przez określony czas nie powstają żadne nieodwracalne konsekwencje dla organizmu.

Wniosek

Utratę masy ciała w wyniku diety arbuzowej osiąga się poprzez zmniejszenie apetytu, poprawę odpływu nadmiaru płynów z organizmu, normalizację trawienia i niedobór kalorii. Jednak pomimo wszystkich zalet owoców, zdecydowanie odradza się włączanie ich do diety na długi czas. Podobnie jak wszystkie diety mono, arbuz może powodować niedobór witamin lub brak minerałów, białek i tłuszczów w organizmie. Ponadto po ukończeniu kursu ważne jest podjęcie wszelkich wymaganych działań w celu utrzymania uzyskanej masy ciała. W przeciwnym razie utracone kilogramy zostaną ponownie zrekrutowane i pojawi się silny apetyt, który może dodatkowo zwiększyć wagę.