7 najlepszych diet 2021 roku

Najlepsza dieta

Opierając się na własnym doświadczeniu, opiniach przyjaciół i współpracowników, wybrałem siedem najbardziej zbilansowanych i zdrowych diet w 2021 roku. Pomogą nie tylko schudnąć, oczyścić jelita, ale także poprawią metabolizm, usuwają toksyny. Następnie opowiem szczegółowo o cechach każdego z nich, abyś mógł podjąć decyzję - która jest dla Ciebie najlepsza osobiście.

Pierwszy krok w kierunku diety

Aby zmiany w diecie prowadziły do utraty wagi, polecam przestrzegać kilku zasad:

 • spożywać co najmniej półtora litra wody dziennie, najlepiej minerał;
 • wykonywać ćwiczenia codziennie lub po prostu spacerować na świeżym powietrzu;
 • rzucić alkohol i palić;
 • pozytywnie przyjmować odżywianie, ponieważ to Ty musisz schudnąć, aby poprawić zdrowie lub po prostu stać się jeszcze bardziej atrakcyjnym.

Polecam dokładnie przemyśleć wybór diety, wziąć pod uwagę dostępność podstawowych produktów, ewentualne przeciwwskazania. Pomoże to nie tylko schudnąć, ale także cieszyć się uczuciem lekkości po zmianie diety.

Dieta japońska

Jedna z najlepszych i najskuteczniejszych diet - dzięki niej w dwa tygodnie można schudnąć od 7 do 10 kg. Efektywność zapewniona jest dzięki restrukturyzacji metabolizmu, dlatego możesz liczyć na długotrwałe „zatrzymanie" wyniku.

Zasady diety japońskiej to:

 • odmowa użycia alkoholu, cukru i soli, wypieków, a także słodyczy;
 • niskokaloryczna - nacisk kładziony jest na żywność z minimalną zawartością węglowodanów, co prowadzi do spalania zmagazynowanego tłuszczu;
 • jedzą owoce morza, ponieważ zawierają kwasy tłuszczowe omega-3.

Przybliżone menu na dzień przedstawia się następująco:

Śniadanie Gotowany ryż brązowy lub brązowy z warzywami. Najlepiej jednak nie używać olejków, przypraw ani soli. Najlepiej spożywać zwykłą zieloną herbatę bez cukru
Obiad Zupa miso (z pastą miso rozpuszczoną w bulionie). Jeśli makaron nie jest dostępny, możesz przygotować inne danie z dodatkiem soi. Dodatkowo w menu ser tofu, makaron ryżowy, a także jeden grejpfrut lub pomarańcza, 150 ml zielonej herbaty
Obiad Owoce morza lub ryby morskie (dorsz, halibut) gotowane w podwójnym kotle. Duszone warzywa i zielona herbata

Zdaniem ekspertów lepiej nie stosować diety dla pacjentów z nadciśnieniem, diabetyków, z zaburzeniami hormonalnymi. Jest to niedopuszczalne podczas ciąży, karmienia piersią, ostrych patologii nerek, wątroby i przewodu pokarmowego. Generalnie na dietę mogą sobie pozwolić stosunkowo zdrowe osoby, które chcą nie tylko schudnąć, ale także oczyścić swój organizm.

Dieta Ducana

Mówimy o odżywianiu białkiem. Czas trwania programu zależy od stopnia nadwagi i może trwać od trzech do czterech miesięcy. Technika jest podzielona na cztery kolejne etapy:

 1. Atak. Możesz jeść chude mięso, kurze jaja, produkty mleczne, ryby. Są gotowane, duszone, gotowane w podwójnym kotle, piekarniku. Smażenie jest dostępne, ale lepsze bez dodawania oleju. Porcje nie są ograniczone - możesz i powinieneś jeść do syta. Ten etap trwa od 5 do 10 dni.
 2. Alternacja. Łączy się plany posiłków białkowych i warzywnych. Spożywane są wszystkie warzywa z wyjątkiem ziemniaków, roślin strączkowych, kukurydzy i zbóż. Proponowany jest standardowy schemat naprzemienności: pierwszy dzień - wyłącznie białka, drugi - są + warzywa. Możesz jednak zmieniać się w inny sposób, na przykład co dwa dni.
 3. Kotwiczenie. Długi etap diety Ducana, niezbędny do powrotu do zwykłej diety. Czas jego trwania oblicza się w następujący sposób: za każdy stracony kilogram - 10 dni. Na przykład przy odchudzaniu o 8 kg faza mocowania potrwa 80 dni.
 4. Stabilizacja. Możesz powrócić do swojej zwykłej diety, ale przy zużyciu półtora litra lub więcej wody dziennie spacerujesz na świeżym powietrzu. Z recenzji znajomych dowiedziałem się, że poranne ćwiczenia, regularne dni postu i stosowanie otrębów owsianych są bardzo pomocne.

Ogólnie dieta Ducana nie ogranicza ilości dozwolonej żywności. Wyklucza jedynie wprowadzenie chemicznych dodatków, barwników i konserwantów. Zdaniem ekspertów dieta jest przeciwwskazana w przypadku patologii serca, wątroby i nerek, nadciśnienia, cukrzycy, ciąży, zmian w budowie kręgosłupa, stawów i kości.

Produkty do diety Ducana

Dieta gryczana

Dieta mono opracowana specjalnie z myślą o „ekstremalnej" utracie wagi. Podstawowym składnikiem jest kasza gryczana. Przygotowuje się go w następujący sposób: lepiej nie gotować płatków, ale zalać wrzątkiem i pozostawić na osiem godzin. Sól i przyprawy nie są dozwolone. Po upływie określonego czasu gryka jest spożywana bez względu na ilość.

Chciałbym zwrócić Państwa uwagę na fakt, że:

 • w wersji klasycznej dieta gryczana przeznaczona jest na siedem dni (przez określony czas utrata masy ciała wyniesie od czterech do pięciu kg);
 • jeśli to konieczne i dobre samopoczucie, jedzenie zostaje przedłużone na kolejny tydzień, ale nie dłużej;
 • oprócz gryki można wypić 1, 5 litra wody z alkaliami, klasyczną zieloną herbatą lub kefirem (lepiej jest użyć nie więcej niż 1% tłuszczu).

Jeśli zauważysz pogorszenie samopoczucia, apatię, musisz uwzględnić w diecie owoce o minimalnej kaloryczności - na przykład grejpfruty, jabłka. Brak poprawy stanu ogólnego jest sygnałem, że lepiej odmówić jedzenia.

Dieta dla leniwych

Chciałbym rozważyć klasyczną opcję, a mianowicie dietę wodną. Zdaniem ekspertów jest to dobre, ponieważ nie wiąże się z kosztami finansowymi, stratą czasu i energii na gotowanie potraw mięsnych i warzywnych. Podstawową zasadą jest picie 250 ml wody przed każdym posiłkiem, a także przekąskę.

Kluczowe cechy leniwej diety:

 • ilość potraw kroimy dokładnie na pół - porcje powinny zajmować połowę małego talerza;
 • szybko rozpuszczające się węglowodany, produkty z obecnością tłuszczów są wykluczone z menu;
 • odmówić marynat, wędlin i konserw;
 • pożądane metody gotowania to gotowanie, pieczenie.

Zaletą diety, według opinii dietetyków, jest stopniowa utrata masy ciała, zmniejszenie wielkości żołądka. Dzięki temu zmniejsza się zapotrzebowanie na żywność, a „zrzucone" kilogramy nie są zwracane.

Dieta na 6 płatków

Istotą tej diety jest naprzemienność wielu mono-diet. Mowa o rybach, warzywach, kurczakach, płatkach, twarogu i owocach. Częsta zmiana produktu głównego eliminuje uzależnienie organizmu od składnika i „stagnację" wagi.

Zalety takiej diety:

 • dostępność produktów - sezonowe warzywa, owoce, mięso, mleko, a nawet owoce morza można znaleźć zawsze w każdym sklepie;
 • brak głodu;
 • nasycenie organizmu witaminami, mikro- i makroelementami.

Obecność komponentu gry dla mnie osobiście okazała się dużym plusem. Dzięki temu początkowo z łatwością wziąłem „6 płatków", a potem z wdzięcznością, gdy udało mi się schudnąć.

Wybór żywności dietetycznej

Dieta białkowa

Główną zasadą jest to, że co najmniej 80% powinny stanowić składniki o wysokim stosunku białka. Mowa o chudym mięsie, rybach, jajach, sfermentowanym mleku i owocach morza. Dieta uznawana jest za najlepszą i jedną z najskuteczniejszych, ponieważ w ciągu dwóch tygodni można stracić od czterech do ośmiu dodatkowych kilogramów.

Zasady diety białkowej:

 • jedz jedzenie w małych porcjach co trzy godziny;
 • menu może zawierać produkty węglowodanowe, ale o niskim indeksie glikemicznym - do 40 jednostek;
 • pożyteczna soja, świeże ogórki lub orzechy, przecier z ciecierzycy, niesłodzone owoce cytrusowe, takie jak grejpfrut.

Aby szybko schudnąć, gorąco polecam codzienne ćwiczenia siłowe i spacery na świeżym powietrzu. Zdaniem ekspertów dieta białkowa jest przeciwwskazana dla kobiet w ciąży i karmiących, z patologiami przewodu żołądkowo-jelitowego, wątroby i nerek.

Dieta kefirowa

Jedna z najpopularniejszych technik, która stale zyskuje na popularności w 2021 roku. Oprócz wersji klasycznej wyróżnia się inne: twaróg kefirowy, z jabłkiem i kefirem, z jajkami, kaszą gryczaną, a nawet ogórkami.

Zasady diety kefirowej:

 • jeśli przestrzegana jest najsurowsza wersja, jedynym dozwolonym produktem jest kefir o zawartości tłuszczu 0-1%;
 • w ciągu 24 godzin musisz wypić nie więcej niż litr napoju, dzieląc ilość na pięć dawek;
 • zachowując kefir-kasza gryczana, jabłka i inne rodzaje diety, najlepiej stosować tylko te produkty, inne są zabronione.

Jak dowiedziałem się z recenzji dietetyków, kilogramy szybko odchodzą: po trzech dniach - około półtora, po tygodniu - trzy i tak dalej. Jednak lepiej nie dać się ponieść takiej diecie. Aby uniknąć wzrostu ilości soku żołądkowego, pojawienia się zapalenia żołądka lub wrzodów, pozwoli tylko jedno - nie stosować diety kefirowej przez ponad 14 dni.