Odchudzanie ze smakiem - dieta warzywna gryczana: recenzje i wyniki

Wiele osób marzy o pięknej i szczupłej sylwetce, ale jeśli chodzi o dietę, nie każdy może dobrać odpowiednio zbilansowane menu, które pomoże zrzucić zbędne kilogramy - idealna jest dieta gryczano-warzywna.

Najczęściej zwraca się uwagę na pierwszy, ale nie drugi warunek, a po utracie wagi trzeba rozwiązać nowe problemy związane z samopoczuciem.Aby uniknąć takich konsekwencji, konieczne jest wybranie optymalnej diety, na przykład gryki i warzyw. Nie pozwoli organizmowi głodować, dostarczy mu wszystkich niezbędnych składników i pomoże bez większych trudności schudnąć.

Jaka powinna być idealna dieta

Wszystkie diety opierają się na tej samej zasadzie:trzeba stworzyć w organizmie sztuczny deficyt kalorii, aby zaczął zużywać swoje rezerwy, czyli tkankę tłuszczową. W wyniku tego, że niedostateczna ilość energii jest dostarczana z pożywieniem dietetycznym, nadwyżki te są spalane, a osoba traci na wadze.

dietę gryczaną na odchudzanie należy łączyć z warzywami

Jeśli prowadzisz racjonalny tryb życia (dobrze się odżywiasz i zwracasz uwagę na aktywność fizyczną), wtedy potrzeba spalania tłuszczu zniknie sama - po prostu ich nie będzie. Jednak nie każdy jest w stanie porzucić pokusy i radykalnie zmienić swój styl, dlatego muszą uciekać się do diet.

Aby odchudzanie było prawidłowe, dieta powinna opierać się na harmonijnej diecie, czyli menu powinno zawierać, jeśli nie wszystkie, to większość składników przydatnych dla zdrowia. Jeśli nie zastosujesz się do tej zasady, możesz stracić więcej, ale jednocześnie waga wróci równie szybko.

Ponadto, jeśli w diecie jest niewystarczająca ilość składników odżywczych, organizm zostanie po prostu wyczerpany i wystąpią przerwy w pracy narządów wewnętrznych. Na tej podstawie dieta powinna być niskokaloryczna, ale bogata w składniki odżywcze.

Funkcje zasilania

Kasza gryczana to jedna z ulubionych potraw osób, które tracą na wadze. Płatki zbożowe zawierają wystarczającą ilość białka i wolnych węglowodanów, aby zaspokoić głód i zapobiec jego ponownemu wystąpieniu przez długi czas. Ponadto gotowa owsianka ma niewielką ilość kalorii, co czyni ją integralną częścią menu wielu diet.

danie gryczane z warzywami na dietę gryczaną na odchudzanie

Jedząc tylko tę owsiankę, możesz stracić do 1 kg nadwagi dziennie, ale nie powinieneś stosować takiej diety dłużej niż trzy dni. Aby nie zaszkodzić ciału, oprócz gryki, musisz jeść inne niskokaloryczne potrawy. Często takim dodatkiem stają się warzywa w różnych formach.

Taka dieta jest przydatna, ponieważ organizm nie tylko traci na wadze, ale jest również nasycony witaminami i innymi przydatnymi substancjami. Zróżnicowane menu pozwala odchudzającej się osobie uniknąć wyczerpania i związanych z tym bólów głowy, zmęczenia, zawrotów głowy i innych skutków ubocznych diety.

Można jeść dowolne warzywa, ale dietetycy szczególnie polecają zielone - ogórki, cukinię, fasolkę szparagową czy kapustę. W razie potrzeby możesz zastąpić je pomidorami, marchewką lub burakami, możesz również włączyć do diety dużą ilość zieleni. Warzywa można jeść na surowo, gotowane, duszone, gotowane na parze lub pieczone, ale smażone warzywa będą musiały zostać porzucone na cały czas trwania diety.

Popularność tej metody odchudzania polega na tym, że jest to swego rodzaju interpretacja mono-diety gryczanej z dodatkiem niskokalorycznej potrawy. Jednoskładnikowe menu szybko staje się nudne, co może prowadzić do zepsucia fast foodów, ale warzywa pozwalają zaspokoić głód w dowolnym momencie zróżnicowanym smakiem.

Ważny! Dieta warzywna gryczana jest przeciwwskazana w chorobach układu sercowo-naczyniowego i pokarmowego.

Opcje: klasyczne i twarde

Do diety kasza gryczana jest przygotowywana w specjalny sposób. Kasz nie gotuje się, tylko polewamy wodą i zostawiamy pod przykryciem do spęcznienia. Aby to zrobić, możesz użyć zarówno wrzącej wody, jak i ciepłej wody, ale druga opcja jest lepsza z punktu widzenia zachowania przydatnych składników. Do owsianki nie dodaje się soli, przypraw, oliwy czy sosów, więc okazuje się ona mdła i praktycznie bez smaku. Warzywa je się również bez soli, oleju i dressingów. Można je spożywać pojedynczo, wybierając jeden rodzaj owoców na każdy dzień lub jako gulasz.

dziewczyna na diecie gryczanej na odchudzanie

W klasycznej wersji diety codziennie przygotowuje się 250 g kaszy gryczanej, którą dzieli się na 5-6 równych porcji i spożywa w regularnych odstępach czasu. W pozostałym czasie - podczas planowanych przekąsek lub gdy poczujesz głód - spożywa się warzywa. Średnio dziennie potrzebujesz 0, 5-1 kg owoców.

Istnieje inna wersja diety gryczano-warzywnej, której menu jest bardziej rygorystyczne. W takim przypadku jednego dnia musisz jeść tylko gotowaną na parze kaszę gryczaną, a drugiego - tylko warzywa. Ta sekwencja może trwać do dwóch tygodni.

Ważny! Podczas każdej diety musisz wypijać co najmniej 1, 5 litra czystej niegazowanej wody dziennie.

Co można dodać

Oryginalną dietę zbożowo-warzywną można uzupełnić niskokalorycznymi pokarmami. Jeśli dieta jest opóźniona przez długi czas, na przykład przez miesiąc, menu może zawierać sfermentowane produkty mleczne - kefir lub twarożek o niskiej zawartości tłuszczu. Możesz je zastąpić kilkoma plasterkami sera dziennie.

Ważny! Oprócz kaszy gryczanej i warzyw można nie tylko pić kefir, ale także wlewać je do zbóż, aby zrobić owsiankę.

warzywa oprócz diety gryczanej na odchudzanie

Ponadto dieta może zawierać białko zwierzęce. Raz na kilka dni można zjeść na obiad mały kawałek chudego mięsa, kurczaka lub ryby wraz z porcją kaszy gryczanej. Naczynie powinno być wolne od tłuszczu, soli i przypraw.

Oprócz warzyw do mono-diety gryczanej można dodawać świeże lub suszone owoce. Jedynymi wyjątkami są banany i daktyle, ponieważ zawierają dużo cukru. Owoce można jeść jako przekąskę lub dodawać do owsianki w celu dodania smaku. Jest to szczególnie prawdziwe w ostatnich dniach długotrwałej diety.

Trwanie

Jeśli cel nie jest pilny, ale racjonalna utrata wagi, to trzeba stworzyć jadłospis w taki sposób, aby organizm otrzymał odpowiednią ilość składników odżywczych i niewystarczającą ilość kalorii. Na przykład tygodniowa dieta może wyglądać następująco:

 • 1 dzień- na śniadanie porcja gryki i fasolki szparagowej, na obiad porcja gryki i duszonych warzyw, na podwieczorek porcja kaszy gryczanej z sałatką ze świeżych warzyw bez dressingu, na obiad surówka z marchewki i kapusty bez dressingu;
 • kotlety marchewkowe z kaszą gryczaną w diecie gryczanej na odchudzanie
 • 2 dzień- na śniadanie porcja gryki z dużą ilością świeżych ziół, na obiad porcja gryki i kotletów z marchwi gotowanej na parze, na podwieczorek porcja gryki i kalafiora lub brokułów, na obiad gulasz z kapusty, marchewki i cebuli;
 • Dzień 3- na śniadanie porcja gryki, na obiad porcja gryki i kalafiora lub brokułów, na podwieczorek tarta marchewka bez dressingu, na obiad sałatka ze świeżych warzyw bez oleju;
 • 4 dzień- porcja gryki na śniadanie, na obiad porcja gryki i duszonej kapusty, na podwieczorek kilka świeżych pomidorów, na obiad porcja gryki i sałatka ze świeżych warzyw bez dresingu;
 • 5 dzień- na śniadanie porcja gryki, na obiad porcja gryki i duszonego gulaszu, na podwieczorek tarta marchewka bez dressingu, na obiad surówka z kapusty i ziół bez dressingu;
 • 6 dni- na śniadanie porcja kaszy gryczanej i startej marchwi, na obiad porcja gryki i sałata ze świeżych warzyw, na podwieczorek kilka świeżych pomidorów, na obiad zupa jarzynowa;
 • Dzień 7- na śniadanie porcja gryki, na obiad porcja gryki z surówką warzywną bez dressingu, na podwieczorek porcja gryki, na obiad sałatka warzywna bez dressingu.

Taką dietę można powtórzyć bez zmian, a przez drugi tydzień diety gryczano-warzywnej dopuszczalne jest pozostawienie tego samego menu przez 14 dni. Jeśli jednak planowana jest dłuższa utrata wagi, to warto do menu dodać białko w postaci mięsa lub twarogu. Nie powinieneś trzymać się tej utraty wagi dłużej niż miesiąc.

Jak prawidłowo wyjść z diety

Aby utrzymać osiągnięty wynik, konieczne jest prawidłowe wyjście z diety, czyli przejście na zwykłą dietę bez szkody i stresu dla organizmu. Czas trwania uwolnienia jest określany w zależności od tego, ile dni trwała utrata wagi. Na przykład po tygodniu diety potrzebujesz co najmniej 5 dni zwolnienia, po dwóch tygodniach - co najmniej 10.

opuszczając dietę gryczaną, do potraw dodaje się białko

Przez pierwsze kilka dni musisz nadal jeść kaszę gryczaną i warzywa, ale z dodatkiem białka do menu. Może to być 50 g twarożku na śniadanie lub kilka gotowanych jaj kurzych na obiad. W ciągu najbliższych kilku dni należy wprowadzić do menu gotowane mięso, kurczaka i ryby. Wszystko to należy ugotować bez tłuszczu, soli i przypraw.

Po opuszczeniu diety niepożądane jest spożywanie potraw smażonych, solonych, wędzonych i tłustych, aby utracone kilogramy nie powróciły. Ponadto konieczne jest wprowadzenie do stylu życia aktywności fizycznej. Podczas diety nie należy uprawiać ciężkich sportów, ale po jej zakończeniu bieganie i odwiedzanie centrum fitness nie będą zbyteczne.

Dodatkowe wskazówki

Czas trwania diety należy dobrać w zależności od potrzebnych rezultatów. Im dłużej trwa utrata wagi, tym więcej dodatkowych kilogramów możesz stracić, ale w tym przypadku musisz zrobić racjonalne menu. Ponadto należy przestrzegać następujących zaleceń:

woda z miodem i cytryną jest zawarta w diecie gryki na odchudzanie
 • Grykę należy wybierać z całymi ziarnami, a nie rozdrobnionymi. W takim zbożu jest więcej przydatnych składników.
 • Przed gotowaniem na parze gryki opłucz ją zimną wodą.
 • Niektórzy zalecają podzielenie gryki na równe porcje, inni zalecają spożywanie jej większości na śniadanie.
 • Pół godziny przed pierwszym śniadaniem należy wypić szklankę ciepłej wody z dodatkiem miodu i cytryny.
 • Ostatnią porcję kaszy gryczanej lub warzyw należy spożyć minimum 4 godziny przed snem.

Pomimo tego, że gryka i warzywa są generalnie dobre dla organizmu, trzeba słuchać własnych uczuć. Jeśli źle się poczujesz, musisz przerwać dietę, stopniowo powrócić do zwykłej diety i skonsultować się z lekarzem.

Co mówią ci, którzy schudli

Dieta warzywno-gryczana może dawać różne efekty w zależności od czasu jej trwania, opcji menu, a także indywidualnych cech organizmu i stanu wyjściowego sylwetki. Średnio w ciągu tygodnia takiej diety można schudnąć 4-7 kg. Im większa waga początkowa, tym skuteczniej będzie można schudnąć na diecie gryczano-warzywnej, potwierdzają to recenzje i wyniki osób, które schudły.

Na przykład jedna dziewczyna była zadowolona z efektów odchudzania: „Przez dwa tygodnie siedziałam na kaszy gryczanej i warzywach, dawno nie czułam się takiej łatwości. Praktycznie straciłam w tym czasie nawyk soli, teraz jem coraz bardziej mdłe. Na diecie zrzuciłem 10 kg ".

Innej dziewczynie nie podobał się efekt diety gryczano-warzywnej. Jej recenzja miała negatywne konotacje: „Bardzo trudno jest trzymać się przaśnej gryki, nawet jeśli dodaje się do niej warzywa. Trwał tylko tydzień zamiast planowanych dwóch, udało mi się schudnąć 5 kg. W zasadzie też nieźle, ale chciałem więcej zrzucić ".

Wyniki

Każdy wybiera dla siebie najlepszy sposób na odchudzanie. Dieta warzywna gryczana jest odpowiednia dla tych, którzy nie oczekują kolosalnych efektów, a jednocześnie dbają o własne zdrowie. Ta metoda odchudzania nie pozwoli ci głodować, ale uratuje cię od kilku centymetrów w talii i biodrach, zwłaszcza jeśli nie spieszysz się do fast foodów podczas diety gryczano-warzywnej, recenzje, wyniki osób, które testowały same w sobie są tego żywym potwierdzeniem.